Góry Kamienne – 05.06.2016 r.


Po raz trzeci w tym roku wybraliśmy się na spacer po Górach Kamiennych. Tym razem startujemy z Łomnicy, łańcuchowej wsi położonej w środkowej części Gór Suchych. Idziemy szosą do polnej drogi oznakowanej czarnym szlakiem rowerowym. Maszerujemy wśród łąk i pól przy ładnych widokach. Z jednej strony spoglądamy na Masyw Włodarza i Głuszycę, a z drugiej na Gomólnik Mały, Jeleniec i Rogowiec,

a w tle majaczy Pasmo Jałowca. W takiej scenerii dochodzimy do położonej w dolinie między Jeleńcem, a Gomólnikiem Małym wsi Grzmiąca. Tu wchodzimy na szlak żółty i nim podchodzimy przez Jeleniec Mały na Rogowiec (870 m). Po drodze mijamy pozostałości po starych domach.

Na szczycie znajdują się ruiny zamku.

Warownię wzniósł około 1292 r  książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Wraz z twierdzami Radosno i Nowy Dwór, Rogowiec zabezpieczał rubieże księstwa od strony Czech. W czasie wojen husyckich  został zniszczony.  W XV wieku zamek znalazł się w rękach  Schellendorfów, rodu trudniącego się rozbojami i napadami. W 1483 r Jan von Schellendorf został za złe uczynki ukarany zburzeniem Rogowca.  Od tego czasu po dzień dzisiejszy warownia pozostaje w ruinie.  Z góry Rogowiec podziwiamy panoramę na Góry Wałbrzyskie z najwyższym szczytem Borową. Po odpoczynku schodzimy do Krzyża nad urwiskiem i dalej do Skalnej Bramy.

Podążamy szlakiem rowerowym do siodła położonego na rozległej łące pomiędzy Jeleńcem , a Gomólnikiem. Następnie poza szlakiem zdobywamy porośnięty lasem świerkowym szczyt Gomólnik Mały (809). Nieopodal tabliczki z napisem odnajdujemy doskonały punkt widokowy. Mimo, że na górę nie ma znakowanego szlaku to warto tam wejść chociażby dla widoków. Podziwiamy  Masyw Włodarza, Góry Sowie i Góry Kamienne.

Po odpoczynku schodzimy leśną drogą  w dół do Łomnicy. Dzisiaj nowe szlaki przeplatały się ze „starymi”. Trasa była widokowa, a i pogoda dopisała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *