Wzgórza Wyrębiańskie – 25.09.2016 r.


W niedzielę  jedziemy w Góry Sowie, a dokładniej na Wzgórza Wyrębińskie. Samochód zostawiamy  na Przełęczy Sokolej. Ruszamy w kierunku Sokolca, gdzie przechodzimy obok kościół p w. św. Marcina,

Kościół w Sokolcu pw św. Marcina.

Kościół w Sokolcu pw św. Marcina.

niestety odprawiane jest nabożeństwo i zwiedzanie świątyni jest niemożliwe. Dalej za zielonymi znakami idziemy przez Dalków na Gontową.

Tam idziemy - Wzgórza Wyrębiańskie - Gontowa

U podnóża góry jest wejście do „Kompleksu Gontowa”.

Wejście do sztolni Gontowa.

Wejście do sztolni Gontowa.

p9250032

W czasie II Wojny Światowej były tu prowadzone prace górnicze, które wykonywali więźniowie z Groß Rosen. Wykonano cztery sztonie i hale. Część została wysadzona. Wejście jest zamknięte. Teraz podchodzimy na  Gontową – 723 (należy zejść ze szlaku i leśną przecinką zdobyć szczyt), gdzie urządzamy sobie odpoczynek.

p9250053

Wracamy na szlak i maszerujemy do Rozwidlenia pod Gontową, gdzie zmieniamy szlak na żółty. Przechodzimy szczyt  Poręb (708). Ponownie wchodzimy na żółte paski, które prowadzą nas drogą szutrową  do Rozdroża pod Porębą. Schodzimy na Ułomną (675), gdzie znajdujemy pozostałości po niemieckich budowlach.

p9250088

p9250092

Wracamy duktem leśnym następnie  obszerną łąką, którą podchodzimy na ostatnią kulminację dzisiejszej wycieczki – Niczyją  (858)

p9250145

i trasą narciarską schodzimy do Przełęczy Sokolej.

p9250159

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *