Grzbiet Lasocki – 10.09.2016 r.


Po dwóch miesiącach wracamy na Lasocki Grzbiet. Samochód zostawiamy na parkingu przy granicy z Czechami. Szlak prowadzi wzdłuż pastwiska. My natomiast idziemy równolegle do niego drogą wysadzoną dębakami, która jak się okaże prowadzi do dawnego majątku. Mijamy przydrożny krzyż i przechodzimy obok wspomnianej posesji.

p9100001

Teraz łąką maszerujemy do granicy państwa, gdzie odnajdujemy zielone paski. Wydawałoby się, że trasa będzie fajna i przyjemna, taki był początek. Świadczyć by mogły chociażby o tym odświeżone znaki, ale niestety tak nie było. Szlak w większości (leśny) jest zarośnięty przez krzaki, maliny i jeżyny. Chaszczowanie to właściwe słowo jakie powinienem użyć przechodząc pewne odcinki drogi. Obchodzimy wzgórze Na Pisku i osiągamy rozległą polanę.

p9100025

Stoi tu m in. obelisk poświęcony Komeńskiemu. Jan Amos Komeński (1592-1670) to czeski pedagog, filozof, reformator i autor m in. podręczników szklonych. Jest też miejsce do odpoczynku i huśtawka (pierwszy raz coś takiego spotykamy na szlaku).  Oczywiście odpoczywamy tu dobrą chwilę. Podążamy dalej za zielonymi znakami. W środku lasu mijamy fundamenty dość dużej nie istniejącej budowli ( dawne zabudowania górnicze).

Pozostałości po zabudowani9ach górniczych.

Pozostałości po zabudowaniach górniczych.

Idziemy do przejścia  granicznego Niedamirów, po czesku Bobr.

p9100057

Stąd rozpoczynamy wędrówkę po dzikich ostępach Grzbietu Lasockiego. Górskie łąki, piękne widoki, bukowe i jaworowe lasy, doliny wartkich potoków i przydrożne krzyże to krajobraz wspomnianych gór.

Brama Lubawska z całej okazołości.

Brama Lubawska z całej okazałości.

p9100131

Zadzierna i Chełmczyk (Łysa Góra)

Zadzierna i Chełmczyk (Łysa Góra)

Kolejnym miejscem odpoczynku jest ławeczka na rozdrożu Horni Alberice (850 m). Schodzimy do samochodu szlakiem i przez wieś Niedamirów obok Parady (opisywałem to miejsce w poprzedniej relacji), Szczepanów i polną drogą do zielonych znaków, którymi już dochodzimy do parkingu.

p9100019 p9100078 p9100090

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *