Spacer po Górach Orlickich – 19.05.2017


W piątek wybraliśmy się z Dorotką w Góry Orlickie. Jedziemy do Zieleńca, gdzie zostawiamy samochód na parkingu nieopodal schroniska Orlica. Schronisko niestety było zamknięte.

Dowiedzieliśmy się, że obiekt ten „żyje” praktycznie tylko zimą bo wtedy są klienci. Idziemy przez osadę, mijając pensjonaty i stoki narciarskie z wyciągami. Na skrzyżowaniu po lewej stronie, stoi duży kamień z tablicą upamiętniającą Heinricha Rubartscha prekursora turystyki górskiej i narciarstwa okolicznych terenów, oraz drogowskaz turystyczny. Podążamy delikatnie pod górę szerokim duktem. Po niecałej godzinie osiągamy Orlicę (1084 m) najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. 2012 r na kulminacji odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku znanych osobistości m. in Chopina.

Orlica 1084 m n.p.m.

Przysiadamy na chwilę na skałce i uzupełniamy płyny. Dalej schodzimy na czeską stronę za czerwonymi znakami i leśnym szlakiem dochodzimy do punktu widokowego na Olešnice v Orlických Horách. Mamy ładną pogodę, a więc i widoki jakie nas otaczają są ciekawe.

Przed nami majaczą zabudowania z charakterystyczną wieżą kościoła. Tam właśnie kierujemy nasze kroki. Przechodzimy rozległą łąkę porośniętą mleczami.

Następnie drogą asfaltową maszerujemy do centrum – Olešnice. Wzrok nasz przyciąga ciekawa zabudowa miasteczka.

Rynek jest nie wielki, jednak ładnie utrzymany, a nasz punkt odniesienia, czyli kościółek oczywiście zamknięty.

Wracamy na szlak i idziemy (podchodzimy) za niebieskimi znakami przez rozdroże Nad Polomem do żółtych pasków. Po drodze ( ponad 900 m wysokości) mijamy na niewielkiej polance  drewniany dom, który przykuł naszą uwagę.

Od razu pomyślałem, że fajne miejsce na kolejne spotkanie sudeckie. Jednak nie było żadnej informacji, która by pomogła nam ustalić właściciela chatki. Podążamy cały czas pod górę i zdobywamy Polomský Kopec (1050 m).

Spłaszczony szczyt z ograniczonymi widokami, gdzie stoi szlakowskaz. Dalej przez Polomské Sedlo, Udoli Bele i Pod Sedlonovským Vrchem schodzimy do górskiego hotelu Šerlišsky Młýn. Chwilę odpoczywamy i ponownie zaczynamy podchodzić niebieskim szlakiem pod Masarykovą Chatę. Duże schronisko zbudowane w latach 20 XX wieku stoi na południowo-wschodnim zboczu Šerlicha na rozległej polanie na wysokości 1013 m.

Miejsce to jest wspaniałym punktem widokowym m. in. na Góry Bystrzyckie i na Góry Orlickie z Wielką Desztną na czele.

Wypijamy czeską malinówkę bo słoneczko dość mocno grzeje dzisiejszego dnia. Pstrykamy fotki i schodzimy trasą narciarską do Zieleńca. Dzisiejsza wycieczka obfitowała w wiele miejsc widokowych i było ponad 1000 m podejścia.