Wycieczka po Książańskim Parku Krajobrazowym – 21.05.2017 2


W niedzielę spacerowaliśmy z Dorotką po Książańskim Parku Krajobrazowym. Przeszliśmy szlak trzech zamków i wąwóz Pełcznicy. Zostawiamy samochód na parkingu w Pełcznicy (dzielnica Świebodzic). Idziemy na zamek Cisy, który położony jest nad doliną rzeki Czyżówka. Mijamy po drodze kamienny krzyż pokutny.

 

Krzyże takie wznoszone były przez zabójców w miejscach, w których dokonali oni morderstwa. Były więc formą pokuty za zbrodnię. Przy krzyżówce szlaków spotyka nas niespodzianka, otóż okazało się, że nie trzeba już pokonywać rzeki w brud ponieważ jest kładka. Dobry pomysł, bo już kiedyś zrobiliśmy wycof, gdyż wody było za dużo żeby przejść na druga stronę. Zdobywamy romantyczne ruiny warowni Cisy.

 

Miejsce to znamy dobrze dlatego obchodzimy ruiny i wracamy tym samym szlakiem do krzyżówki. Dalej podążamy parkiem i przez Skibę dochodzimy do Starego Zamku. Skiba jest to wzniesienie (433 m) o słabo zaakcentowanym szczycie, bardziej stanowi rozległą kopułę.

Wchodzimy w ruiny zamku, gdzie na dziedzińcu odpoczywamy na zielonej trawce.

 

Ruiny Starego Zamku usytuowane są na skalnym cyplu na wysokości 410 m, nad lewym brzegiem Pełcznicy w Wąwozie Książ.

Po drugiej stronie rzeki również na wysokim cyplu skalnym w zakolu rzeki Pełcznica stoi monumentalny zamek Książ, gdzie ludzi jak mrówek.

 

Po relaksie schodzimy do wąwozu i idziemy ścieżką Hochbergów. Maszerujemy trasą z zawieszonymi na skałach kładkami. Ścieżka prowadzi tuż pod krawędzią wąwozu i jest praktycznie przytulona do skałek.

 

Dolinę wąwozu i jego skaliste zbocza porasta wiele gatunków drzew. Szlak delikatnie schodzi do koryta rzeki. Niestety naniesione przez rzekę śmieci np: butelki, opony itd. świadczą powiedziawszy delikatnie o bałaganiarstwie społeczeństwa. Idąc przełomem Pełcznicy nie da się tego nie zauważyć. Na trasie spotkamy zapomniany pomnik (właściwie to, co z niego zostało) na Łabędzim Stawie. Na wysepce znajdował się grób dzieci Hochbergów.

Pochowani byli tu dwaj pierwsi synowie Jana Henryka VI. Obecnie są tu tylko pozostałości po kamiennych płytach z inskrypcjami. Kiedyś na postumencie była rzeźba przedstawiająca leżące dziecko. Dziś widać tylko dziury, rzeźby brak. Na starych zdjęciach widać jak pięknym miejscem był Łabędzi Staw. Kolejną atrakcją na szlaku są widoczne po drugiej stronie Pełcznicy ruiny, które są pozostałościami po zabudowaniach z XIX w.

Następnie Cis Bolko – drzewo liczy sobie według różnych źródeł od 400 do 600 lat i jest największym cisem  w Sudetach.

Od 2006 r. posiada status Pomnika Przyrody. Kończymy naszą dzisiejszą wycieczkę i wracamy do samochodu. Ścieżka Hochbergów biegnie pięknym wąwozem. Prowadzi turystów „Przełomem Pełcznicy pod Książem”. Znajdują się tutaj różne atrakcje turystyczne jak np.: Stary Zamek, zamek Książ, oraz pozostałości budynków powstałych w czasie tajemniczych prac prowadzonych w okresie II wojny światowej. Stwarza możliwości zapoznania się wiedzą dotyczącą historii rezerwatu, poznania panującej tu przyrody. A to wszystko dzięki tablicą informacyjnym, które ustawione są na trasie. Wąwóz na pewno prezentuje się imponująco też jesienią, gdyż brak liści odkrywa widoki na drugą stronę wąwozu z zamkiem Książ na czele.


2 komentarzy do “Wycieczka po Książańskim Parku Krajobrazowym – 21.05.2017

  • Skadi

    Wycieczka do zrobienia na jakiś wolny weekend 🙂 Na Starym Książu mnie nie było! Oj mam mnóstwo sudeckich zaległości;)

    • Piotrek Autor wpisu

      Justynka wszystko przed Tobą. Po renowacji przełomu Pełcznicy warto ten szlak przejść.

Możliwość komentowania została wyłączona.