Masyw Ślęży – Radunia – 05.05.2018 2


W sobotę spotkaliśmy się z Robsonem i jego siostrą Natalią.

Robert chciał zdobyć górę, która w starożytności była miejscem kultu księżyca – Radunię.

Wzgórze należy do Masywu Ślęży i jest zbudowane ze skał pochodzenia wulkanicznego, ze stanowiskami rzadkich roślin. Z parkingu na Przełęczy Tąpadła idziemy za niebieskimi znakami do miejsca, gzie stoi tabliczka z napisem szlak zamknięty. Postanowiliśmy obejść zakaz ścieżką, która poprowadziła nas na szczyt.

Wielkie było nasze rozczarowanie kulminacją. Wszędzie jest prowadzona wycinka drzew. A przecież utworzono tu ( w 1958 r) rezerwat florystyczny, który obejmuje szczyt góry i jej stoki.

Nie ma też znaku po wałach kultowych. Domniemamy, że chcą z Raduni zrobić widokowy szczyt. Oczywiście żartuję, ale jak tak dalej pójdzie z tą wycinką to tak właśnie będzie.

Wróciliśmy przez Przełęcz Słupicką i Łąkę Sulistrowicką do samochodów.

Miło było spotkać się z Robertem i poznać jego siostrę. Mamy nadzieję, że to początek wspólnych wędrówek nie tylko po Sudetach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Masyw Ślęży – Radunia – 05.05.2018

  • Artur Szymanowski

    Drzewa są wycinane na szczycie Raduni, czy na jej zboczach? Kojarzę, że jakiś czas temu prace drzewne odbywały się dosyć nisko, niewiele powyżej parkingu na Tąpadłej. Ale nie z takim rozmachem jak na tym zdjęciu, po prostu trochę powycinali w lesie.

    • Piotrek Autor wpisu

      Trochę to delikatnie powiedziane. Na Raduni i kolejnym wzniesieniu tam gdzie jest kamienny krąg kultowy szczególnie na zboczu od strony Ślęzy „golone” jest do spodu. Musiał kornik przywędrować z Gór Opawskich lub Białowieży.