Jizerské hory jest to pasmo górskie położone na granicy Polski i Czech i są naturalnym przedłużeniem Karkonoszy. Nazwa ich pochodzi od rzeki, która swoje źródło ma na zboczach Smrka (1124 m.)- najwyższego szczytu czeskich Izerów. Zbudowane są z granitu karkonoskiego i dlatego charakterystycznymi elementami ich krajobrazu są płaskowyże otoczone skalnymi wzniesieniami. Znajdziemy tu strome zbocza, skały o fantazyjnych kształtach, skalne ambony i tarasy. Osobliwością tego terenu są rozległe torfowiska. Latem turystów przyciąga dobrze rozwinięta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Zimą góry te opanowują miłośnicy zimowego szaleństwa. Doskonale przygotowane są trasy biegowe, jak i zjazdowe. Nasi południowi sąsiedzi dobrze wykorzystali potencjał gór Izerskich tworząc na najbardziej ciekawych skałach punkty widokowe. Często też na wierchach można spotkać wieże widokowe, w sumie jest ich kilkanaście. I o dwóch z nich postaramy się napisać (kolejne będą w następnych relacjach). W pobliżu miejscowości Jablonec nad Nisou na grzbiecie Černostudniční hřbet, wznosi się góra Černá studnice (869 m).
Na jej szczycie na początku XX wieku Towarzystwo Górskie dla Jablonce i Okolic wybudowało chatę turystyczną z kamienną wieżą widokową. W 1905 r. udostępniono ją turystom. Ze względu na duże zainteresowanie, schronisko powiększano kilkukrotnie.
Na taras widokowy prowadzi 91 schodów. Za przeszklonymi drzwiami są galeryjki widokowe, z których rozpościera się panorama m in. na Jablonecko, Ještĕd, i Karkonosze.
Nieopodal wieży usytuowany jest skalny taras, co prawda coraz mniej widoczny z prozaicznego powodu – wysokich drzew.
Do wieży prowadzi kilka szlaków. My polecamy szlaki z Železný Brod, Sedlo Berany, Černá studnice, Dolní Černá Studnice do Železný Brod (trasa ponad 20 km). Drugi to z Smaržovka, Verhchůra, Černá studnice, Nisanka, Smaržovka (około 14 km).
Nissanka to kolejna wieża, która znajduje się w Jizerské horach. Nieopodal miejscowości Nová Ves nad Nisou na wysokości 676 m. w 2007 r. została wybudowana wieża, która jest zarazem masztem telekomunikacyjnym. Budowla tworzy owinięty kręconymi schodami stalowy walec. Parterowa część budynku jest murowana i również ma kształt walca.
Całość mieści się w 35 m wysokości, z czego ażurowa platforma widokowa znajduje się na 24 metrze. Prowadzi na nią 126 schodów. Oferuje panoramę m in. Gór Izerskich, Karkonoszy, czy Ještĕdu.
Nazwa wieży pochodzi od pobliskich źródeł rzeki Nysy Łużyckiej. Polecane przez nas szlaki : najkrótszy to z wspomnianej miejscowości Nová Ves nad Nisou (czerwony). Można połączyć obie opisane wieże podanym powyżej szlakiem wychodząc ze Smaržovkí.