Sudeckie wieże bez granic – Breiteberg 2


Kolejną wieżę, którą chcemy opisać spotkaliśmy w Saksonii. Na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, w Sudetach Zachodnich, znajduje się zalesiony kopiec pochodzenia wulkanicznego – Breiteberg (510 m).

Szczyt wzgórza zajmuje 13 m. kamienna wieża widokowa wybudowana na fonolitowej skale, restauracja i cokół po pomniku. Sięgając do historii tego miejsca dowiadujemy się, że w 1880 r. na górze otwarto letnią restaurację „Breiteberg Boude”.

W tym samym roku nieopodal boudy postawiono 12 metrowej wysokości drewnianą wieżę widokową. Jednak już po kilkunastu latach (1898 r.) zniszczył ją piorun. Kolejna budowla została wzniesiona w 1936 r. i służy turystom do dnia dzisiejszego.

 

Kamień na jej budowę pozyskiwano z kamieniołomu (nieczynny) znajdującego się poniżej kulminacji, na południowym zboczu wzniesienia. W 1881 r. po północnej stronie szczytu posadowiono pomnik cesarza niemieckiego Friedrich III ( stał do 1949 r.), wykonany z brązu został ustawiony na kamiennym cokole.

Inskrypcja na nim   głosiła „Naucz się cierpieć bez narzekania”. Tekst jakże cały czas aktualny i bardzo ważny w codziennym życiu. Wieża w latach 1966-1969 poddana była renowacji. Urządzono w niej małą ekspozycję geologiczną poświęconą dr. Curtowi Heinke, geologowi i historykowi.

Z platformy widokowej roztacza się panorama m in. na Góry Łużyckie, Izerskie, Karkonosze, Ještĕd.

 

Zbocza wzgórza, poniżej 400 m. pokryte są przez łąki i pola uprawne.

Na przestrzeni wieków góra związana była z legendami o żyjących na niej karłach, krasnoludach i smoku. I jak każda legenda ma w sobie ziarenko prawdy, tak i w tej coś jest na rzeczy. W książce kościelnej znajdującej się w Bertsdorfu wzgórze Breiteberg zwane jest Zwergberg ( góra  krasnoludów) i jak tu nie wierzyć w krasnale. Na kulminację prowadzą szlaki turystyczne (zielony, czerwony, żółty) rowerowe z okolicznych miejscowości np. z Hainewaolde zielony.


2 komentarzy do “Sudeckie wieże bez granic – Breiteberg

    • Piotrek Autor wpisu

      Przy zdobywaniu Korony Sudetów Niemieckich jest więcej wież wartych zobaczenia. W niedalekiej przyszłości opiszemy kolejne wieże.

Komentarze są wyłączone.